ضروری افزایش استقلال علی پروین ازبکستان

ضروری: افزایش استقلال علی پروین ازبکستان پرسپولیس اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری در برابر كسی تعظیم نکرده‌ام / کیومرث پوراحمد

کیومرث پوراحمد، متولد ٢٥ آذرماه ١٣٢٨ در نجف آباد اصفهان هست. این فیلم ساز با ساخت آثار درخشانی مانند آلبوم تمبر، شرم، صبح روز بعد، قصه های مجید، خواهران غریب

در برابر كسی تعظیم نکرده‌ام / کیومرث پوراحمد

کیومرث پوراحمد: در برابر كسی تعظیم نکرده ام

عبارات مهم : ایران

کیومرث پوراحمد، متولد ٢٥ آذرماه ١٣٢٨ در نجف آباد اصفهان هست. این فیلم ساز با ساخت آثار درخشانی مانند آلبوم تمبر، شرم، صبح روز بعد، قصه های مجید، خواهران غریب، شب یلدا و… خدمات بزرگی به هنر کشور عزیزمان ایران کرده هست. حالا ما در آستانه تولدش به سراغ او رفتیم تا یادآوری کنیم که بايد از چنین هنرمندانی در سرزمین پهناور کشور عزیزمان ایران حمایت کنیم. حمایت ما این گونه مؤثر خواهد بود که شرایطی فراهم کنیم تا او و امثال او همچنان فیلم بسازند و به خلاقیت های هنری خود ادامه دهند و فقط به واسطه تصمیماتی از جنس جوان گرایی، بزرگان این مرزوبوم را در پشت خط سیاست ها نگه نداریم که در آن صورت قضاوت تاریخ بی درنگ ما را محکوم خواهد کرد.

در آستانه تولد تان هستید. چه احساسی دارید؟ اصلا نگاهتان به تولد چیست؟
هیچ احساسی ندارم! من تا ٢٨- ٣٠سالگی که فرزند دار شدم و بعد می دیدم که جهت فرزند ها تولد می گیرند و من هم جهت فرزند هایم تولد گرفتیم تازه متوجه شدم که تولد هم می توان گرفت! و تازه یادم ماند که روز تولدم چه روزی هست. تا آن وقت فقط سال تولدم را می دانستم و روزش یادم نبود. بنابراین واقعا احساسي ندارم. به نظرم تازه احساسم این است که یک سال از عمر گذشت و فیلم جدیدی نساختم و اين احساس خیلی بدی است.

معمولا عالی ترین هدیه ای که می توان به یک هنرمند داد، این است که بتواند کارش را بدون پرسشها حاشیه ای انجام دهد. آیا در طول زندگی هنری تان تاکنون چنین هدیه ای دریافت کرده اید؟ اگر دریافت کرده اید، کم و کیف آن چگونه بوده؟
نه! هرگز و هرگز چنین هدیه ای دریافت نکرده ام. هر فیلم و سریالی که ساختم با دق، زحمت و رنج، با کمبود و فقر و همه این چیزها بوده! یک فیلم نبوده که با خیال راحت و سرفرصت و بدون دغدغه بسازم. اصلا نبوده! در تلویزیون هر چه که کار کردم همین جوری بوده و حتی یک هنگامی که هایی که جهت تلویزیون کار می کردم، پول کم کردن می کردم تا پول و دستمزد فرزند ها را سر موقع بدهم.

چون دیر پول می دادند. خارج از تلویزیون هم همین طوری بوده. در این سینمای فقیر فکسنی هيچ كدام از فيلم هايم را بدون دغدغه کار نکرده ام؛ چه بخش شخصی و چه در بخش دولتی؛ هر لحظه و هر لحظه دغدغه و پرسشها داشتم. چون ما که هیچ وقت نورچشمی نبودیم، نمی توانیم بدون دغدغه فیلم بسازیم. فقط نورچشمی ها می توانند بدون دغدغه فیلم بسازند و آنهایی که حاضرند به قدرت تعظیم کنند. من هرگز تعظیم نکرده ام و نخواهم کرد.

مسلما فیلم هایی دارید که نساخته اید و فیلم نامه هایی دارید که ننوشته اید. در میان اینها، ترجیح مي دهيد کدام یک را بنویسید و بسازید؟
بله، خیلی و همیشه. معمولا هنگامی که آشنایی به من می رسد، می گویم ما هر لحظه کار تازه داریم، منتها روی کاغذ! خب خیلی ها اصلا متوجه نمی شوند که یعنی چه روی کاغذ. روی کاغذ مرتب از روی بی کاری سناریو می نویسم. بله چندین و چند سناریو دارم جهت اینکه یکی- دوتای آن طبیعتا برایم عزیزتر و مهم تر هستند.

شاید بااهمیت ترین و عزیزترینش «آداب بی قراری» رمان یعقوب یادعلی بود که یک جورهایی خارج از کشور بحث زیاد شد و حتی قرارداد هم بستیم. ظاهرا طرف می خواست از آن قرارداد سوءاستفاده کند جهت مالیات و یا اقامتش و یا هرچیز دیگر و اصلا قصدش فیلم ساختن نبود. آن فیلمی نیست که در کشور عزیزمان ایران بشود ساخت. البته در کشور عزیزمان ایران هم می توانم بسازم ولی «گل های» رمان را باید از بین بردن کنم و من این کارها را نمی کنم. من چندین فیلم نامه دارم که آرزوی ساختن آن را دارم که یکی ارزش آن بوده و حالا آنها دیگر هم به نوبه خودشان عزیز هستند.

آقای پوراحمد، با توجه به تجربیاتتان، فیلم سازی در کشور عزیزمان ایران راحت شده است است یا سخت تر؟ آیا و به چه دلیل؟
والله جهت نسل ما که قطعا سخت تر شده. جهت اینکه در دهه ٦٠، ٧٠ وقتي كه تصمیم می گرفتیم فیلم بسازیم، می ساختیم؛ کارگردان سالاری بود. ولی تهیه کنندگان ما پخش کننده هم شدند. سینما هم خریدند یا اجاره کردند. الان صاحب سینما تصمیم می گیرد و در واقع هجوم جوانان که آمده اند. بعضی ها واقعا خیلی خوب هستند، بلدند و شخص من را شگفت زده می کنند. با هجوم این جوانان، دیگر تهیه کنندگان جهت چه با ما کار کنند؟ همان جوانان هم کم توقع ترند و هم حرف گوش کن ترند و می توانند بهشان وظیفه کنند که فلان بازیگر را بگذار و دیگری را نگذار؛ فلان قسمت سناریو را عوض کردن بده یا نده. با ما که چنین کاری نمی توانند بکنند. از همه مهم تر اینکه می گویند فیلم را ٣٠، ٣٥ روزه جمع کن؛ به ما که نمی توانند بگویند.

اگر هم بگویند، من مي گويم مگر زباله است که جمعش کنم! این فیلم است و باید پلان به پلان آن را خلق کرد و وقت معمول و معقول جهت یک فیلم خوب دو ماه هست. ولی الان مرسوم شده است و می گویند ٣٠، ٣٥ روزه جمعش کن! طبیعتا جهت نسل ما که به خودمان و سینما متعهدتریم، بسیار سخت تر شده. نشانه آن همین است که من در دهه ٦٠، ٧٠ سالی حتما یک فیلم می ساختم. حالا الان چهار، پنج سال یک فیلم می سازم! به خاطر مشکل اي است که در تولید وجود دارد.

از نظر شما فیلم های خوب امسال سینمای کشور عزیزمان ایران چه فیلم هایی هستند که تاکنون دیده اید؟
امسال را نمی دانم. من در مراسم خوش حالی منزل سینما خوابیدن بودم. تعدادي فیلم را برایم به منزل آوردند و من درازکش فیلم ها را دیدم. بیست فيلمي را هم باید در منزل سینما می دیدم که نمی توانستم بروم. در میان آن فیلم ها چند فیلم بود که همه فیلم اولی بودند و فیلم های بسیار قشنگی بودند، «زاپاس»، «خشک سالی و دروغ»، «متولد ٦٥»، نمی دانم اینها فیلم های امسال محسوب می شوند یا نه! گمان نمی کنم. البته تعداد این فیلم ها زیاد هستند.

اما حالا یادم نیست. حالا هم سینمارفتن جهت من یک جور عذاب شده. هنگامی که نور گوشی تلفن همراه می بینم حالم بد می شود. صدای خرش خرش چیپس اذیتم می کند. به همین علت به سینما نمی روم یا به ندرت مي روم. بنابراین فیلم های امسال را ندیده ام. همین.

به هر حال تولد جهت من واقعا بی معنی است و حس بسیار بدی دارد هنگامی که که تو یک سال را پشت سر می گذاری و کار نکرده ای. تولد من روزی است که فیلمي را شروع کنم. آن روز تولد من است و می توانم مراسم خوش حالی بگیرم. وقتي يكي، دو سال گذشته و تو هنوز کار نکرده ای، تولد چه خاصیتی دارد؟ زیاد به تو یادآوری می کند که آقا یک سال گذشت. یک سال دیگر هم گذشت. یک سال پیرتر شدی. یک سال افسرده تر شدی. یک سال گردگرفته تر شدی. واقعا تولد جهت من بی معنی هست. تولد من زمانی است که کار کنیم. آزادی داشته باشیم و سانسور نباشد که اینها فعلا رؤیایی بیش نیست. همین هم آش است و هم کاسه.

در برابر كسی تعظیم نکرده‌ام / کیومرث پوراحمد

روزنامه شرق

واژه های کلیدی: ایران | سینما | سینمای | پوراحمد | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs