ضروری افزایش استقلال علی پروین ازبکستان

ضروری: افزایش استقلال علی پروین ازبکستان پرسپولیس اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری «نخستین کوشش‌های قانون‌گذاری در ایران» دو سال در انتظار نشر است

سید علی آل داوود گفت: کتاب «نخستین کوشش‌های قانون‌گذاری در ایران» که نتیجه تالیف و تصحیح نسَخ و مستندات تاریخی هست، به علت اوضاع بازار نشر دو سال است که در انتظ

«نخستین کوشش‌های قانون‌گذاری در ایران» دو سال در انتظار نشر است

«نخستین تلاش های قانون گذاری در ایران» دو سال در انتظار نشر است

عبارات مهم : ایران

سید علی آل داوود گفت: کتاب «نخستین تلاش های قانون گذاری در ایران» که نتیجه تالیف و تصحیح نسَخ و مستندات تاریخی هست، به علت اوضاع بازار نشر دو سال است که در انتظار چاپ به سر می برد.

سید علی آل داوود نویسنده و مصحح نسخ خطی در گفتگو با مهر، گفت: کتاب «نخستین تلاش های قانون گذاری در ایران» یکی از آخرین آثارم، دو سال است که به علت اوضاع بازار نشر در انتظار انتشار به سر می برد ولی چاپ نمی شود.

وی افزود: این کتاب آخرهای تابستان ۹۶ مراحل حروفچینی و صفحه آرایی را پشت سر گذاشت و با در نظرگرفتن این که این مراحل خیلی وقت است که تمام شده است اند، کتاب مجوز چاپ را نیز از ارشاد گرفته ولی ناشرش یعنی انتشارات رایزن، آن را منتشر نکرده هست. به هر حال، می توان بخشی از این اوضاع را ناشی از اوضاع و احوال اقتصادی کشور و به تبع آن، بازار نشر دانست. بخش ابتدایی کتاب مربوط به وقت بعد از جنگ دوم کشور عزیزمان ایران و روس است که موجب آشنایی زیاد مردم کشور عزیزمان ایران با تمدن غرب شد. به همین علت عده ای از متفکران مشغول ترجمه و تهیه کتاب ها و رساله های حقوقی و قانون شدند. علت چنین کاری این بود که اندیشمندان جامعه به این جمع بندی رسیده بودند که جهت پیشرفت ممکلت، یک ابزار اساسی به عنوان قانون مورد نیاز است.

این پژوهشگر در ادامه گفت: جهت نوشتن این کتاب، متون ترجمه را بین نسخه های خطی بیرون آورده و تصحیح ارزش کردم. هر متن یا نسخه خطی، توضیح خاص خود را دارد و جهت کتاب نیز مقدمه ای نوشته ام که آن را زیاد معرفی می کند. به مرور، از آخر دوران فتحعلی شاه تا مشروطه، در همه زمینه های حقوقی از جمله قانون مجازات، قانون مدنی، آیین دادرسی و … قانون نوشته و تصویب شد. در این زمینه از متونی استفاده شد که به فرانسه، عربی و ترکی بودند و به فارسی ترجمه شدند. کتابی که در این باره گردآوری و تدوین کردم، در حجمی ۷۰۰ صفحه ای گردآوری شد ولی همان طور که اشاره کردم حدود ۲ سال است که باید به چاپ برسد ولی این اتفاق نمی افتد.

آل داوود همچنین گفت: کتاب «کتاب نزهت الاخبار: تاریخ و جغرافیای فارس» که حدود ۱۵ سال پیش تصحیح ام از آن انتشار یافته بود، قرار است به زودی به چاپ دوم برسد. علت این امر تمام شدن نسخه های چاپ اول و کمیاب شدن کتاب در بازار نشر عنوان شده است هست. این کتاب کتاب بکری بود که تا پیش از چاپ اولش، نسخه ای از آن چاپ نشده بود و چون نویسنده اثر، یعنی میرزا جعفرخان حقایق نگار خورموجی، خودش اهل خورموج از مناطق جنوبی کشور عزیزمان ایران بوده، تحقیقات خوبی راجع به بناهای تاریخی استان فارس و جنوب کشور عزیزمان ایران داشته که در این کتاب منعکس شده است اند. یعنی به عنوان نمونه آثاری باستانی مانند تخت جمشید را به خوبی و با زبانی مناسب توصیف و تشریح کرده است.

وی گفت: تصحیح من بر این اثر ۱۵ سال پیش به وسیله کتابخانه مجلس شورای اسلامی در قالب یک کتاب ۸۰۰ صفحه ای به چاپ رسید. بر آن نسخه یک مقدمه هم نوشته بودم و حالا در چاپ دوم، عوض کردن بنیادینی بر آن اعمال نشده جز این که یک مقدمه دیگر به آن افزوده شده است هست. نسخه خطی منحصر به فرد این کتاب در کتابخانه مجلس است که من هم کار تصحیح را بر اساس همین نسخه انجام دادم.

مولف کتاب «اسناد و نامه های امیر کبیر» در آخر گفت: چاپ دوم «کتاب نزهت الاخبار: تاریخ و جغرافیای فارس» تا حدود ۲۰ روز دیگر منتشر و عرضه خواهد شد.

«نخستین کوشش‌های قانون‌گذاری در ایران» دو سال در انتظار نشر است

واژه های کلیدی: ایران | بازار | قانون | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs